כתרי זירקוניה

הכתר הוא פתרון מלאכותי להשלמת תפקוד השן לאחר שזו נפגעה בצורה קשה עקב חבלה, שבר או ריקבון. הכתר מורכב על מבנה מתכתי או ללא מתכת ומהווה את שלב השיקום האחרון של השן. בשנים האחרונות רפואת השיניים נוטה למזער את השימוש במתכות בפה ולכן רופאי השיניים מציעים כתרים מזירוקניה. מהי זירקוניה? אילו סוגי כתרים ללא מתכות קיימים? ומה כולל תהליך יישום הכתר בחלל הפה? התשובות כאן במאמר.

מהי זירקוניה?

זירקוניה היא חומר חזק הנקרא זירקוניום אוקסייד וממנו מייצרים כתרי זירקוניה – כתרים ללא מתכות המשמשים ככתר ביחידה אחת או ככיפת כתר למבנה חרסינה. לזירקוניה יתרונות רבים:

  • היא שומרת על גוון השן ומקנה מראה אסתטי וטבעי
  • שומרת על בריאות השיניים והחניכיים כיוון שאינה עוברת תהליך של החלדה שעלולה להביא לדלקת חניכיים מוגברת וכן לנסיגת חניכיים (בדומה לכתרים המכילים סגסוגות שונות כמו ברזל שמחליד בתנאים של מים וחמצן)
  • הכתר משתלב באופן מאוזן בחלל הפה ללא חשש מהשחרת השוליים.

כתרי הזירקוניה ממשיכים את המגמה העכשווית ברפואת השיניים ששואפת לצמצם ככל הניתן את השימוש במתכות ולשלב טכנולוגיות שיביאו לתוצאות מדויקות יותר. הדבר בא לידי ביטוי בשלבי ייצור הכתר שנעשים בעזרת סורק תלת-ממדי הלוקח מידות ישירות מחלל הפה ותוכנת מחשב אשר שולחת את הנתונים לייצור הכתר בשיטת הדפסה במחרטה ממוחשבת CNC .

אילו סוגי כתרים ללא מתכות ניתן למצוא?

ישנם שלושה סוגי כתרים ללא מתכת:

  • כתר מזירקוניה טהורה (מונוליטית) – זהו כתר שעשוי מ-100% זירקוניה, עמיד בפני לחצים מוגברים, סדקים וכתמים. לכתר מרקם חלק השומר על השיניים הסמוכות, הגוון אחיד, לעולם לא מחליד או משתנה אך מראהו אסתטי פחות מכתר חרסינה ולכן נהוג ליישם אותו בשיניים האחוריות.
  • כתר זירקוניה וחרסינה – כאשר הבסיס הוא הזירקוניה והחלק החיצוני של הכתר הוא החרסינה. בעל התאמה ביולוגית טובה ומראה אסתטי וטבעי, ולכן מתאים ליישום על השיניים הקדמיות.
  • כתרי חרסינה דחוסה – עשוי מ-100% חרסינה מחוזקת בשילוב של זכוכית, נקרא גם כתר EMAX ומצריכים הסרה נרחבת יותר של חומר שן כדי ליישמם. הכתר בעל מראה טבעי והוא מתאים לשיניים הקדמיות.

יישום כתרי זירקוניה

אם בפניכם עומדת הבחירה בין כתרי זירקוניה לכתרי חרסינה מוטב להכיר את ההבדלים ביניהם.

  • כתרי הזירוקניה בטוחים יותר לשיניים ביחס לכתרי חרסינה וזאת בשל העבודה שתהליך ההכנה המקדים ליישום הכתרים כולל שיוף מזערי של חומר שן ביחס לשיוף מוגבר יותר בכתרי חרסינה.
  • כתרי זירוקניה הם בעלי מרקם חלק ולכן הם שומרים על השיניים הסמוכות לכתר.
  • הרקמה הרכה של החניכיים מגיבה היטב לכתרי הזירקוניה ביחס לכתרי חרסינה אשר מותקנים על מתכת או שילוב של מתכות שונות ואינם מתאימים לאנשים רגישים למתכות.
  • נהוג ליישם כתרי זירקוניה באזורים האחוריים בחלל הפה ולנצל את הנראות האסתטית של החרסינה באזורים הקדמיים בפה (החרסינה מיושמת כמבנה המורכב על כיפת זירקוניה)

מהלך הטיפול

הטיפול נחלק למספר שלבים תחילה יש לייצר בסיס טוב לכתר והדבר נעשה באמצעות יצירת מבנה בסיסי טוב שיישא את הכתר ויעמוד בלחצים המופעלים על הכתר בעת הלעיסה. כיוון שהכתר מיושם בהדבקה נדרש להגדיל את שטח המגע בין השן הטבעית לכתר ולכן מבוצעת השחזה של חומר שן כהכנה להדבקה. השלב הבא הוא הכנת הכתר – במרפאתי אני נעזר בסורק אינטרה-אוראלי אשר מצלם את חלל הפה, מודד באופן מדויק ושולח את המידע לייצור בעזרת משחזת CNC.
הכותב הוא ד”ר אמיר ראבי בוגר לימודי רפואת שיניים באוניברסיטת מינכן גרמניה ובעל מרפאת שיניים המציעה טיפולי אסתטיקת שיניים בחיפה.

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלריית תמונות של טיפולים דנטליים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​