יישור שיניים

חיוך יפה, שכולל שיניים ישרות ולבנות, תורם לאסתטיקה של הפנים ומשפיע על הביטחון והדימוי העצמי. יישור שיניים הוא פתרון יעיל, אסתטי ונוח לתיקון שיניים עקומות המאפשר לנו לחייך בביטחון. בשנים האחרונות, יישור שיניים הופך להיות נפוץ יותר ויותר בכל הגילאים, ובזכות הטכנולוגיות החדשות בתחום, הוא מאפשר ליישר את השיניים כמעט מבלי שישימו לב. לעיתים יישור שיניים עשוי לסייע לא רק לטיפול בהפרעות אסתטיות, אלא גם במצבים כמו עודף וצפיפות שיניים, סגירה לא טובה של הלסתות ועיכוב בבקיעת השיניים.

מה כולל הליך יישור השיניים?

הליך יישור השיניים כולל הזזה של השיניים למיקום הרצוי על ידי הפעלת כוח קל על השיניים. ההזזה מתבצעת באמצעות “גשר”, שכולל אוסף של קוביות המחוברות לשיניים ומחוברות ביניהן בעזרת חוט שמושך את השיניים למקום המבוקש. הלחץ העדין שמייצר החוט על השיניים מזיז אותן למקומן ומאפשר למטופל חיוך יפה ומסודר.

יישור השיניים מתבצע במסגרת תוכנית עבודה מסודרת, שכוללת צילומים והדמיה של מערכת השיניים של המטופל ועשויה לארוך בין מס’ חודשים לשנתיים. ישנן מספר אפשרויות טיפוליות ליישור שיניים ולכל מטופל ישנה אופציה טיפולית אחרת שעשויה להתאים לו. לעיתים יש צורך בהרחבת הלסת של המטופל, על מנת ליצור התאמה מלאה בין הלסתות. הטיפול כולל מעקב אחר השינויים בתזוזת השיניים לאורך הטיפול והתאמת התוכנית בהתאם להתקדמות.

במהלך ההליך, חשוב מאוד לשמור על היגיינת פה ברמה גבוהה כדי למנוע עששת ודלקות חניכיים. על כן, חשוב לקבל ייעוץ משיננית על אופן השמירה היומיומי על היגיינת הפה במהלך הטיפול. חשוב ללמוד מהשיננית איך לצחצח שיניים כמו שצריך במהלך הטיפול ואיך למנוע עששת והכתמה של השיניים.

אילו אפשרויות טיפול קיימות ליישור שיניים?

הטיפול הקלאסי כולל שימוש בסמכים ממתכת, “קוביות”, המודבקים לשיניים. בתוך כל סמך עובר חוט מתכת שמותח ומזיז את השיניים לכיוון הרצוי. החוט ממתכת מוחזק בעזרת גומייה בתוך הסמך, מה שמאפשר לחוט להיות מקובע לשן. את סמכי המתכת ניתן להחליף בסמכים מפלסטיק שקופים או סמכים בצבע שן – על מנת לתת מראה אסתטי יותר בזמן יישור השיניים. בין הסמכים עובר חוט מתכתי אשר מצופה בסיליקון או בחומרים אחרים, שמסווים את הצבע שלו. ישנה אפשרות להשתמש בסמכים מיוחדים, בשיטת יישור השיניים המכונה “דיימון”, הדורשים פחות מפגשי ביקורת (אין צורך בהחלפת גומיות) וטיפול מהיר יותר.

אפשרות נוספות היא הדבקת סמכים על הצד הפנימי של השיניים – דרך אסתטית בה לא רואים את הסמכים כמעט. בחלק מהמקרים, ניתן לטפל גם בקשתיות שקופות המורכבות על השיניים על מנת לקבל מראה אסתטי מירבי. את הקשתיות יש להניח על השיניים לאורך כל היום והן לוחצות על השיניים לזוז למקום הרצוי.

במהלך הליך יישור השיניים, היגיינת השיניים והחניכיים חשובה ביותר שכן יש סכנה לדלקות חניכיים והתפתחות עששת. הסמכים מפריעים לניקוי השיניים באופן יסודי הן בצחצוח והן בחוט דנטלי ובכך מעלים את הסיכון לבעיות הקשורות להיגיינת חלל הפה. על כן, טרם תחילת יישור השיניים חשוב לבקר אצל שיננית להסרת אבנית ומשקעים, שעשויים לשמש קרקע פורייה להתפתחות חיידקים. כמו כן, חשוב לוודא טרם תחילת הטיפול שהשיניים והחניכיים בריאות ואינן דורשות טיפול מיוחד. חשוב לטפל במוקדי העששת לפני תחילת היישור ובמהלך הטיפול חשוב להקפיד על ניקיון המכשור. במהלך תקופת הישור יש לבקר לעיתים תכופות, כשלוש פעמים בשנה, אצל השיננית ואצל רופא השיניים כפעמיים בשנה.

השיטה הקלאסית – סמכים ממתכת

זו השיטה הוותיקה והמוכרת ביותר ומאופיינת בגשר הבנוי כולו מרכיבים ממתכת. למרות שבעבר זו הייתה השיטה הנפוצה ביותר, בשנים האחרונות, השיטה הופכת להיות פחות ופחות נפוצה. היא אמנם זולה, אך בעלת מראה אסתטי לא מושך והטיפול בה ממושך יותר.

יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים

שיטה זו כוללת טיפול בסמכים (“קוביות”) מחרסינה – סמכים אסתטיים שנראים כשקופים. הטיפול בשיטה זו קצר במיוחד ועקב השימוש בסמכים חדשניים, ישנו חיכוך מינימלי של הסמכים עם החוט שמחבר אותם. הפחתת החיכוך מאפשרת הפחתה של הלחץ והכאבים ומביאה לחוויית טיפול קלה ונוחה יותר. הסמכים לא משנים את צבעם בזמן הטיפול ומתאימים לשיני המטופל באופן מושלם.

יישור שיניים בשיטת “דיימון”

שיטה חדשנית זו מאפשרת שימוש בסמכים (“קוביות”) מיוחדים אשר ננעלים ללא גומיות כלל. החיכוך בשיטה זו נמוך יותר והשיניים בטיפול זזות בצורה עדינה וחלקה יותר. ישנם שני סוגי מערכות דיימון, מתכת ופורצלן, שבשתיהן מגיעים לתוצאות זהות. ההבדל בין המערכות הוא בעמידות הגבוהה יותר של מערכת המתכת ובמראה האסתטי העדיף של מערכת הפורצלן.

הטיפול בשיטה זו מהיר יותר מאשר טיפול בסמכים רגילים, עקב הורדת החיכוך, והוא קל ונוח יותר עקב הפחתת הלחץ על השיניים. בנוסף, השמירה על היגיינת הפה קלה יותר והסיכון לעששת ולדלקות חניכיים בשיטה זו מופחת. בשיטת “דיימון” מתקינים בשיניים הטוחנות מתקן קטן שמוצמד לחלק החיצוני של השן שמגביר את ההיגיינה והנוחות ומונע רווחים בין השיניים הטוחנות.

שיטת “אינויזליין” קשתיות שקופות ליישור השיניים

שיטת “אינויזליין” היא שיטה פורצת דרך ליישור שיניים, הכוללת שימוש בקשתות שקופות המתלבשות על שיני המטופל. השיטה כוללת שימוש בטכנולוגיה חדשנית ליצירת הדמיית תלת מימד של השיניים ושל תנועות השיניים ובכך להתאים קשתות המתאימות במיוחד למבנה הפה הייחודי של המטופל. בעזרת טכנולוגיה זו, הקשתיות מוחלפות כל שבועיים, בהתאם לתוכנית הטיפול, עד להתיישרות מלאה של השיניים.

הקשתות עשויות מפולימר שקוף, קל ודק, שמאפשר חווית משתמש נוחה במיוחד ומראה אסתטי מקסימלי. שיטה זו מתאימה במיוחד לאנשים בוגרים שאינם מעוניינים להסתובב עם המראה הלא אסתטי של הסמכים ממתכת. בניגוד לשיטות הישנות, בעזרת הטיפול בשיטת אינויזליין, ניתן לישר את השיניים כמעט מבלי שאף אחד ידע. הפולימר של הקשתות אינו מורגש ולא כולל מתכות שמציקות בחלל הפה ועשויות לגרות ולפצוע אותו. הפולימר נותן תחושה נוחה וקלה בפה ומאפשר חיים קלים לצד הליך יישור השיניים.

הטיפול בשיטת אינויזליין משתנה בין מטופל למטופל ונע לרוב בין מס’ חודשים לשנתיים, בדומה לשיטות יישור השיניים האחרות. השיטה מאפשרת הפעלת כוחות מדויקים על כל שן בנפרד ובכך מאפשרת טיפול ממוקד יותר החוסך זמן טיפול רב. את הקשתות יש להרכיב לאורך כל היום, להוציאם בזמן צחצוח השיניים והאוכל ולהחזירם לאחר שטיפה במים. השליפה הנוחה של הקשתות מאפשרת אכילה קלה ונוחה וצחצוח שיניים כרגיל.

למרות שהטיפול לא מתאים לכל מטופל, הטיפול מתאים למגוון רחב של מקרים – שיניים עקומות ומסובבות, סגירת רווח בין השיניים, פתיחת צפיפות בין השיניים ושיניים בולטות.

יישור שיניים פנימי – יישור שיניים לינגואלי

טיפול שיניים הכולל סמכים (“קוביות”) בחלק הפנימי של השיניים, מה שמאפשר יישור שיניים מבלי שאחרים יבחינו בטיפול. הטיפול מאפשר יישור שיניים כמעט בלתי נראה מה שמאפשר למטופל לחייך ולדבר ללא חשש. זו שיטה ותיקה שעברה מהפך בשנים האחרונות וכעת מאפשרת טיפול מלא עם תוצאות זהות לטיפול עם הסמכים החיצוניים (“גשר” רגיל).

בתחילת ההליך הטיפולי, נלקחים מהמטופל מידות של מבנה השיניים ובעזרת מודל תלת מימדי מתוכננים הסמכים כך שיתאימו בדיוק למידות המטופל. ההדמיה המדויקת של השיניים מאפשרת התאמה של הסמכים והחוט שביניהם למבנה השיניים הייחודי של המטופל, שמובילה לתוצאות מעולות של הליך יישור השיניים. כיוון שהסמכים נמצאים בחלק הפנימי של השיניים, לאורך כל ההליך ניתן לראות את התקדמות הטיפול בלי הפרעה של הסמכים.

השיטה כוללת הדבקה של סמכים על החלק הפנימי של השיניים ובכך מספקת את היתרון המשמעותי של הטיפול – המכשור אינו נראה לצופה מקדימה ומוסתר לחלוטין. יתרון נוסף של שיטה זו הוא האפשרות לטפל בכל סוגי הטיפולים האורתודנטיים, כולל במקרים מורכבים של הבקעת שיניים כלואות, חסר שיניים וכו’. נוסף על כך, המראה של החלק החיצוני של השיניים לא נפגע מכתמים שעלולים להיווצר במהלך ההליך, שכן הסמכים נמצאים בצד הפנימי.

סמכי היישור הלינגואלי מכילים סגסוגת שעשויה מריכוז גבוה של זהב, ועל כן כוללים גירוי מופחת של רקמת החניכיים. בנוסף, הבסיס של הסמכים מותאם לצורת שיני המטופל ובכך מקל על הדבקה מחדש של הסמכים במקרה הצורך. אורך הטיפול זהה לאורך הטיפול בשיטה הקונבנציונלית עקב מורכבות הטיפול.

יישור שיניים פנימי הוא הליך יקר יותר עקב המורכבת הרבה של ההליך. יישור השיניים הפנימי הוא מלאכה מורכבת הדורשת מיומנות ודיוק רבים ועבודה שוטפת מורכבת עקב הגישה הקשה למכשור. בתחילת הטיפול, הסמכים מגרים את הלשון ונוצרת הפרעה קלה בדיבור, אך עם הזמן לומדים להסתדר וההפרעה לרוב נעלמת. בנוסף, ישנו קושי לשמור על היגיינת שיניים טובה בסוג זה של מכשור, עקב הגישה הבעייתית לסמכים. על כן, ישנה חשיבות רבה להקפדה יתרה על היגיינת הפה והמכשור בשיטה זו.

הליך ההדבקה והטיפול השוטף

הליך ההדבקה של הסמכים (ה”קוביות”) כולל ניקוי וייבוש השיניים, מריחת השיניים בחומר מיוחד, הדבקה של הסמכים וקיבוע שלהם באמצעות חוט המתכת. בימים שלאחר ההדבקה ישנו כאב ולחץ קל על השיניים שחולפים לאחר מספר ימים.

הטיפול השוטף ביישור שיניים כולל שמירה מיטבית על היגיינת חלל הפה. חשוב לבחור מברשת שיניים רכה ומתאימה ולהשתמש במשחת שיניים עם פלואריד. חשוב גם להקפיד על צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום ובמיוחד לפני השינה. מומלץ להשתמש במברשת שיניים מיוחדת כמו מברשת אינטרדנטלית ורצוי להתייעץ עם השיננית לגבי ניקוי האיזור שבין המכשור לחניכיים. רצוי כל שלושה חודשים ללכת לשיננית לניקוי השיניים במהלך הטיפול. בדיקה של השיניים אצל רופא השיניים צריכה להתבצע כל 3 עד 6 חודשים.

חשוב מאוד במהלך הטיפול להקפיד על ביקורת שגרתית וטיפולים בזמן. חוסר הגעה במועד שנקבע עלול להביא לעיכוב הטיפול ולהתארכותו. בנוסף, יש להימנע ממאכלים קשים ודביקים, כמו תפוחים, גזרים, מסטיקים וסוכריות טופי.

באיזה גיל ניתן לעשות יישור שיניים?

 יישור שיניים הוא הליך חשוב שעשוי להשפיע על הביטחון העצמי של המתבגר לאורך שנים, ועל כן חשוב לשקול בכובד ראש באיזה גיל כדאי להתחיל לבצע את ההליך. ראשית, חשוב לבצע יישור שיניים רק לאחר שבקעו השיניים הקבועות של הילד. בנוסף, עקב החשיבות בהקפדה על היגיינה במהלך ההליך, חשוב לבצע את ההליך רק אם הילד מסוגל לשמור על היגיינה וניקיון שוטפים של המכשור. חשוב מאוד שהילד המטופל יהיה מחויב להליך ושיהיה בוגר מספיק לשתף פעולה עם הפעולות היום-יומיות שההליך דורש. מעבר להגיינית הפה השוטפת, הקפדה על הביקורים השוטפים אצל האורתודנט חשובה ביותר. היגיינת פה לקויה ופספוס ביקורים שוטפים אצל הרופא עשויים להוביל להארכת הטיפול ופגיעה בתוצאות. היגיינת פה לקויה באופן משמעותי עלולה להביא להפסקת הטיפול על מנת לשמור על בריאות השיניים.

מקרים מיוחדים הכוללים ביצוע טיפול אורתודנטי בגיל צעיר (לפני גיל 9), נובעים מבעיות ספציפיות כגון סגר צלבי אחורי/קדמי, לסת תחתונה קטנה, שיניים בולטות באופן חריג ומצבים נוספים.

הוראות לאחר סיום טיפול אורתודנטי

לאחר סיום הטיפול, מודבק קיבוע מאחורי השיניים על מנת לשמור על המיקום החדש של השיניים. גם לאחר סיום הטיפול חשוב להקפיד על היגיינת הפה, לבקר פעמיים בשנה אצל רופא ולא לנגוס במאכלים קשים עם השיניים החותכות.

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלריית תמונות של טיפולים דנטליים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​