הבהרת שיניים

שיניים מצהיבות עם השנים הן בעקבות סדקים זעירים שנוצרים בשכבת האמייל, אשר גורמים לשינוי הגוון והן בעקבות עיבוי שכבת הדנטין, שמשתקפת דרך שכבת האמייל. נוסף על כך בשיניים מצטברים כתמים שונים כמו כתמי מזון ומשקאות (יין, קפה, תה) וכתמי עישון שאותם לא ניתן להסיר באמצעות ניקיון תקופתי אצל השיננית אלא רק באמצעות הבהרת שיניים מקצועית. אילו טיפולי הבהרה זמינים כיום? מה שיטת הטיפול היא המומלצת ביותר? והאם הבהרת שיניים מזיקה לשן? התשובות כאן במאמר.

טיפולים להבהרת שיניים

ישנם שלושה טיפולים עיקריים להלבנת שיניים אשר נעשים במרפאה או בבית. שלושת הטיפולים מבוססים על עיקרון חשיפת השיניים לחומר מחמצן והפעלתו באמצעות אור.

הטיפול הביתי

הטיפול הביתי מתבצע בעזרת ג’ל מחמצן וחשיפת השן למקור אור ייעודי שמטרתו להפעיל את החומר המחמצן. בשיטת טיפול זו המתרפא מקבל סד שהותאם באופן מדויק לפיו. את הסד עליו למרוח בחומר מחמצן ולהרכיב בין שעתיים לשלוש שעות במשך שבועיים עד שלושה שבועות. החומר המחמצן מופעל באמצעות אלומת אור והתוצאות מתקבלות כבר לאחר מספר ימים ומחזיקות בין שנה וחצי לשנתיים.

הבהרת שיניים במרפאה

הטיפול במרפאה מתבצע באופן חד-פעמי באמצעות מי חמצן בריכוז של כ-35% ובעזרת מקור אנרגיה עוצמתי כמו קסנון, מנורות פלסמה או מנורות לייזר. לעיתים קרובות נהוג לשלב את הטיפול הביתי יחד עם הטיפול במרפאה. לשיטת טיפול זו יש תוצאות מהירות שכן תוך שעה מתקבל גוון השיניים בהיר יותר. יחד עם זאת לא ניתן להגיע לגוון המיטבי של השן.

שילוב של שתי שיטות ההבהרה

השיטה השלישית משלבת בין שתי השיטות הקודמות וכוללת הבהרת שיניים ראשונית במרפאה במטרה לפרק כתמים פנימיים שלא ניתן להסיר באמצעות טיפולי שיננית ולאחר מכן המשך טיפול ביתי שנמשך בין שבוע לעשרה ימים. שיטה זו מפרקת כתמים מורכבים בזמן קצר יחסית אך גם במקרה זה לא ניתן יהיה להגיע לגוון המיטבי של השן אך לשיטה זו בדומה להבהרת שיניים במרפאה יש מספר חסרונות – ראשית קיים חשש לדליפת חומר מחמצן לחניכיים שעשוי לגרום לצריבות ואף לנסיגות חניכיים בשימוש לא נכון ושנית לא ניתן לשלוט דרגת הגוון.

מהי שיטת ההבהרה המומלצת?

במרפאתי אני לא מיישם את שיטת ההבהרה הכוללת שימוש בחמצן בריכוז גבוה וזאת כיוון שתוצאותיה אינן נשמרות לאורך זמן ויישום השיטה כרוך בסיכון למטופל. אני ממליץ על שיטת ההבהרה הביתית המבוססת על סד והפעלת החומר המחמצן בריכוז נמוך באמצעות אלומת אור. שיטה זו בטוחה לרקמה הרכה (לחניכיים), מוצעת במחיר נגיש וניתן לשלוט בדרגת הגוון.

האם הבהרת שיניים מזיקה לזגוגית השן?

בעבר רבים סברו שהבהרת שיניים הורסת את זגוגית השן. זהו מיתוס שאינו נכון, שכן הבהרת שיניים היא פעולה כימית, אשר חודרת את השכבה החיצונית של השן במטרה להבהיר את השכבה הפנימית. בשל פעולה זו עלולה להיווצר רגישות בשיניים לקור ולחום שנוצרת בעקבות תזוזת נוזלים בשכבה הפנימית של השן. תופעה זו נעלמת לאחר עצירת ההבהרה. כיום ניתן להיעזר במשחות מיוחדות שניתן למרוח על השן במשך שבוע עד שבועיים בטרם ביצוע ההבהרה והתופעה נעלמת לחלוטין.
הכותב הוא ד”ר אמיר ראבי, רופא שיניים מוסמך מטעם אוניברסיטת מינכן המפעיל מרפאת שיניים בחיפה ומציע מגוון טיפולים ביניהם טיפולי אסתטיקה דנטלית: ציפויי חרסינה, כתרי זירקוניה, הבהרות שיניים וטיפול במחלות חניכיים, טיפולי כירורגיה דנטלית לרבות הרמת סינוס, השתלת עצם והשתלות שיניים, יישור שיניים והעלמת ורידים ונימים.

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלריית תמונות של טיפולים דנטליים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​