אסתטיקה דנטלית

ציפוי לשיניים או ציפויי חרסינה נועדו לשפר את המראה הכללי של הפנים ואת החיוך בפרט, הציפי עצמו נראה כמו עלה אשר עשוי מחרסינה בעובי של כחצי מילימטר. הטיפול מתאים למטופלים עם בעיות של צבע או מרווחים בין השיניים, או במצבים שיש שיניים עקומות ואף מתאימים בחלק מהמקרים כטיפול מחליף ליישור שיניים קל. ההליך הזה מורכב משלושה שלבים, פגישה ראשונה, לקיחת מידות ותיאום ציפיות, בפגישה שנייה אנו נכין את השיניים לקראת הציפויים, נבצע השחזה מינימלית של השן ונתאם מועד הדבקה, בפגישה השלישית מתבצעת ההדבקה על פי פרוטוקול רפואי מאוד שרירותי ובטוח שיש לפעול על פיו לצורך הצלחת ההליך.

חרסינה הינו חומר חזק עד כדי כך עד שהציפוי הופך להיות חלק בלתי נפרד מהשן – קשה יותר מהזגוגית הטבעית, ועמיד בפני שחיקה והכתמה. למעשה, לאחר הטיפול, השן חוזרת לרמת החוזק שהייתה לה בתקופת הנעורים.

כתר זירקוניה הינו הסטנדרט החדש והיוקרתי בעולם של שחזור אסתטי של השיניים באמצעות כתר. מדובר בחומר חזק ואיכותי ועמיד לאורך שנים, כתר הזירקוניה מעובד במחרטה ממוחשבת. בדרך כלל מבצעים סריקה בסורק תלת מימד ובסיוע של תוכנת מחשב שולחים פקודה למחרטה להדפסת הכתר.

היתרונות:  מבחינה אסתטית כתר זירקוניה ניתן לשלב בצורה הרמונית עם השיניים כי אין אלמנט בצבע זר.

מבחינת השפעה על בריאות הפה , כתר מתכת מייצר במהלך השנים קורוזיה אשר גורמת לנסיגת חניכיים מוגברת ולהשחרה בשולי הכתר, לעומת זאת בכתר זירקוניה אין כל השפעה שלילית על בריאות הפה.

מבחינת ההליך המקדים של התקנת הכתר, בהתקנת כתר מתכת משייפים יותר מהשן ואז זה פוגע בעמידותה לעומת כתר זירקוניה שמשייפים הרבה פחות מהשן מה ששומר עליה לאורך השנים.

במהלך השנים השן הופכת להיות צהובה יותר וזאת כי שכבת הדנטין הולכת ומתעבה לתוך השן פנימה. השפעת העישון, קפה ותה על צבע הדנטין מוסברת בכך שבאמייל קיימים סדקים זעירים אשר דרכם חודרים חומרי צבע הגורמים לשינויים בצבע השיניים ולכתמים. גם צבע העור משפיע על נראות השיניים: אצל כהי עור, שן באותו הגוון תיראה לבנה יותר מאשר אצל בהירי עור. ישנם 2 טיפולים עיקריים להלבנת שיניים , במרפאה או בבית , הטיפול בבית מתבצע באמצעות ג’ל מחמצן ובנוסף חשיפת השן למקור אור ייעודי שאמור להפעיל את החומר המחמצן. במרפאה הטיפול נעשה באמצעות חומרים מחמצנים בריכוז גבוה. בשיטה זו מקבל המטופל סד שהותאם במדויק לפיו, עליו מורחים את החומר המחמצן. הוא מתבקש להשתמש בסד במשך שבועיים לפחות, כשתוצאות ראשוניות מתקבלות כבר לאחר מספר ימים. בטיפול מרפאתי חד־פעמי מופעלים חומרי ההבהרה באמצעות מקור אנרגיה עוצמתי כמו מנורות לייזר, מנורות פלסמה או קסנון.

לעיתים קרובות אנו משלבים את הטיפול הביתי עם הטיפול במרפאה, השיטה הזו יעילה אך חשוב לזכור כי השיניים יחזרו לצבעם הטבעי לאחר תקופה של שנה עד שלוש שנים.

75 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מבעיות חניכיים: ג’ינג’יביטיס (Gingivitis) ומחלות נוספות
הסימנים לכך הם: ריח רע מהפה, חניכיים מדממות ונפיחות בחניכיים. ישנה דלקת שטחית והפיכה הנקראית ג’ינג’יביטיס שסימניה הם חניכיים אדומים ונפוחים ומדממים בעת צחצוח שיניים ונובעת מהצטברות של חיידקים בין החניכיים לשן עצמה. ישנם מחלת חניכיים נוספת הנקראית פריודונטיס שהגורם לה הם חיידקים הנמצאים בפלאק וגורמים לזיהום אשר עלול להוביל לפגיעה ברקמות סביב השן , כיסי חניכיים וספיגה של עצם שלבסוף מובילים אף לאובדן שיניים.

ישנם טיפולים שונים לבעיות אלו המתחילים בהדרכה נכונה במרפאה לצחצוח שיניים וניקוי ביתי , ניקוי עמוק תת חניכי ואף תרופות לדיכוי המחלה.

בעיית חניכיים נוספת הינה נסיגת חניכיים הנקראת גם רצסיה, נסיגת חניכיים (רצסיה) הינה תופעה נפוצה המאופיינת ע”י חשיפה של פני שטח השורש עקב תזוזה של שולי החניכיים לכיוון השורש ושכיחה בעיקר בצעירים. הסיבות העיקריות לנסיגת חניכיים הן צחצוח אגרסיבי, חניכיים דקות, הצטברות חיידקים ודלקת, נסיגת חניכיים כחלק מהתהליך ההרסני של מחלת חניכיים חמורה, ועמדה בולטת של השן בקשת השיניים בלסת במיוחד לאחר טיפול אורתודונטי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​